12 krokov

Ak chcete to, čo ponúkame a ste ochotní vynaložiť námahu, aby ste to dosiahli, ste pripravení podniknúť isté kroky. Toto sú princípy, ktoré umožnili naše uzdravovanie.

 1. Priznali sme svoju bezmocnosť nad našou závislosťou, že naše životy sa stali neovládateľnými.
 2. Dospeli sme k viere, že sila vyššia ako my nám môže prinavrátiť duševné zdravie.
 3. Rozhodli sme sa odovzdať svoju vôľu a svoje životy do starostlivosti Boha ako ho my sami chápeme.
 4. Urobili sme dôkladnú a nebojácnu morálnu inventúru samých seba.
 5. Priznali sme Bohu, sebe samým a inej ľudskej bytosti presnú povahu svojich chýb.
 6. Boli sme úplne pripravení, aby Boh odstránil naše charakterové chyby.
 7. Pokorne sme ho požiadali, aby nás zbavil našich charakterových chýb.
 8. Urobili sme zoznam všetkých ľudí, ktorým sme ublížili a stali sme sa ochotnými všetkým to vynahradiť.
 9. Urobili sme priamu nápravu vo všetkých prípadoch, kde to bolo možné, okrem tých prípadov, kde by bolo im alebo iným ublížené.
 10. Pokračovali sme v robení osobnej inventúry a keď sme urobili chybu, ihneď sme to priznali.
 11. Pomocou modlitby a meditácie sme zdokonaľovali svoj vedomý styk s Bohom ako ho sami chápeme a modlili sme sa iba o to, aby sme spoznali jeho vôľu a mali silu ju uskutočniť.
 12. Pomocou týchto krokov sme sa duchovne prebudili a pokúšali sme sa niesť toto posolstvo ostatným závislým a používať tieto princípy vo všetkých našich záležitostiach.

Znie to ako veľké sústo a nemôžeme to urobiť všetko naraz. Nestali sme sa závislými za jeden deň, takže nezabúdaj: poľahky ďalej zájdeš. Je jedna vec, ktorá nás môže poraziť v uzdravovaní skôr ako čokoľvek iné – nezáujem voči duchovným princípom alebo ich neprijatie. Tri z nich sú nenahraditeľné - úprimnosť, otvorená myseľ a ochota. S nimi sme na dobrej ceste.

Cítime, že náš prístup k chorobe závislosti je úplne realistický, pretože terapeutická hodnota jedného závislého pomáhajúceho inému je nenahraditeľná. Cítime, že naša cesta je praktická, pretože závislý najlepšie rozumie a pomôže inému závislému. Veríme, že čím skôr čelíme problémom v spoločnosti v každodennom živote, tým rýchlejšie sa staneme prijateľnými, zodpovednými a produktívnymi členmi tejto spoločnosti.

Jediný spôsob, ako sa nevrátiť k aktívnej závislosti, je nevziať si tú prvú dávku. Ak si ako my, tak vieš, že jedna je príliš veľa a ani tisíce nie je dosť. Na toto kladieme veľký dôraz, pretože vieme, že ak berieme drogy v akejkoľvek podobe alebo nahrádzame jednu druhou, spúšťame svoju závislosť odznova.

Vnímanie alkoholu ako odlišného od iných drog doviedlo mnohých závislých k recidíve. Kým sme prišli do NA, mnohí z nás vnímali alkohol oddelene, ale v tomto si nemôžeme dovoliť byť pomýlení. Alkohol je droga. Sme ľudia s chorobou závislosti a musíme abstinovať od všetkých drog, aby sme sa mohli uzdravovať.

 

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie