12 tradícií

To, čo máme, si udržíme len s ostražitosťou. Tak ako sloboda pre jednotlivca prichádza prostredníctvom Dvanástich krokov, sloboda pre skupinu pramení z našich Tradícií.

Pokým sú putá, ktoré nás držia pohromade, pevnejšie ako to, čo nás rozdeľuje, všetko bude v poriadku.

 1. Naše spoločné dobro je prvoradé, osobné uzdravenie závisí od jednoty NA.
 2. Pre naše skupinové účely je tu len jedna autorita – milujúci Boh, tak ako sa môže prejaviť v našom skupinovom vedomí. Naši vodcovia sú len dôveryhodnými služobníkmi, ktorí nevládnu.
 3. Jedinou podmienkou členstva je túžba prestať brať.
 4. Každá skupina by mala byť úplne nezávislá, okrem záležitostí ovplyvňujúcich iné skupiny alebo NA ako celok.
 5. Každá skupina má len jednu základnú úlohu – niesť náš odkaz závislému, ktorý ešte stále trpí.
 6. Skupina NA by nikdy nemala podporovať, financovať alebo prepožičiavať meno NA žiadnemu podobnému zariadeniu, pretože problémy peňazí, majetku alebo prestíže nás oddeľujú od nášho primárneho cieľa.
 7. Každá skupina by mala byť plne sebestačná, odmietajúc príspevky zvonka.
 8. Anonymní Narkomani by mali ostať vždy neprofesionálnymi, ale naše služobné centrá môžu zamestnávať špeciálnych pracovníkov.
 9. NA ako také by nikdy nemalo byť organizované, ale môžeme vytvárať služobné komisie a výbory priamo zodpovedné tým, ktorým slúžia.
 10. Anonymní Narkomani nezaujímajú stanovisko k žiadnym vonkajším záležitostiam, pretože meno NA by nemalo byť nikdy zatiahnuté do verejných sporov.
 11. Naše vzťahy k verejnosti sú založené skôr na príťažlivosti a nie na propagácii, musíme vždy zachovávať osobnú anonymitu v tlači, rádiu a vo filme.
 12. Anonymita je duchovnou podstatou všetkých našich tradícií, trvalo nám pripomínajúc nadradenosť princípov nad osobnosťami.


Porozumenie týmto Tradíciám prichádza pomaly, v priebehu dlhšieho obdobia. Zbierame informácie z rozhovorov s inými členmi, navštevujeme rôzne skupiny. Zvyčajne až keď sa zapojíme do služby, niekto upozorní, že „osobné uzdravenie závisí od jednoty Spoločenstva NA“ a že táto jednota závisí od toho, nakoľko sa pridŕžame našich Tradícií. O Dvanástich Tradíciách sa nevyjednáva. Sú zásadnými pravidlami, ktoré udržujú naše Spoločenstvo nažive a slobodné.

Nasledovaním týchto pravidiel a interakciou s inými (i spoločnosťou celkovo) sa vyhneme mnohým problémom. To neznamená, že Tradície odstránia všetky problémy. Stále musíme čeliť ťažkostiam, keď sa objavia: komunikačné problémy, názorové rozdiely, vnútorné rozpory, problémy s jednotlivcami i skupinami v Spoločenstve aj mimo neho. Ak sa však riadime týmito princípmi, vyhneme sa niektorým úskaliam.

Mnohým z našich problémov už čelili naši predchodcovia. Ich ťažko vydobytá skúsenosť umožnila vznik Tradíciám a naša skúsenosť dokazuje, že tieto princípy sú rovnako platné dnes, ako v čase keď boli formulované. Naše Tradície nás chránia pred vnútornými a vonkajšími silami, ktoré nás môžu zničiť. Sú skutočnými putami, ktoré nás spájajú. Fungujú iba vtedy, ak je im porozumené a ak sú uvádzané do praxe.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie